הדינמיקה של תהליכים באטמוספרה

החוקר.ת מאחורי המחקר

קבוצת המחקר של פרופ' אלפרט עוסקת במחקר תיאורטי ותצפיתי של הדינמיקה של תהליכים באטמוספרה, תוך שימוש במודלים הידרו-דינמיים אשר פותרים באופן נומרי את התפתחותן של התופעות. במקביל, נערכת השוואה לתצפיות אטמוספריות ממדידות מטאורולוגיות בפני השטח וברום, וכן מדידות באמצעות חישה מרחוק.

 

המדידות בחישה מרחוק כוללות לוויינים, רדאר ולאחרונה גם נתונים שנאספים ע"י האנטנות הסלולאריות המשמשות לתקשורת. המקור האחרון למדידות אטמוספריות התגלה לראשונה במחקר בקבוצתנו, ויושם לניטור אטמוספרי רציף של גשם, לחות, שלג ולאחרונה גם לאזהרות מפני שיטפונות.

 

בחקר של תהליכים אטמוספריים פותחה שיטה חדשה המאפשרת הפרדה נאותה של השפעות של פקטורים שונים, כולל הפרדתם של תהליכים סינרגיים באטמוספרה. 

 

המודלים בקבוצה ניתנים לחלוקה לשלושה סוגים המופעלים כולם למחקר אטמוספרי. סוג המודל הראשון נועד לחיזוי מזג האוויר, ולמחקר של תופעות כמו גשמים, התפתחות ציקלונים, רוחות, וכדומה, עם השלכות גם למחקר של אנרגית רוח והאנרגיה הסולארית. הסוג השני הוא של מודלים אקלימיים אשר טווח הריצה שלהם בקבוצה מגיע ל-100 שנים ומאפשר לראשונה בישראל מחקר של שינויים אקלימיים עקב ההתחממות הגלובאלית. הסוג השלישי של המודלים המופעלים מתמקד במחקר של אירוסולים באטמוספרה עם דגש על חלקיקים מינרליים בעיקר מן הסהרה והמדבריות באזורנו, וכן חלקיקי מלח מן הים והשפעתם על מזג האוויר ועל האקלים.

 

בכוונתי לפתח את המודלים שצוינו, ולהרחיב אותם למחקר של התופעות והתהליכים הבאים, יחד עם איסוף של נתונים שונים כולל ממערכות התקשורת הסלולארית:

  1. מחקר היווצרות ערפילים והתנאים לכך.

  2. שילוב של לחות ממערכות סלולאריות באתחול של מודלים לחיזוי גשם כבד ופוטנציאל לשיפור של האזהרות מפני שיטפונות.

  3. מחקר השינויים האקלימיים הצפויים במאה ה-21 עם מודלים אקלימיים אזוריים בהפרדה גבוהה.

  4. באמצעות חישה מרחוק של אירוסולים וטמפרטורה נחקור גם את השפעות ההתפתחות האורבאנית על האקלים.

  5. השפעות שינויים אקלימיים ובמיוחד גשם וטמפרטורה על מקורות המים של ישראל.

  6. מחקר על זיהום האוויר בגזים ואירוסולים והשפעות אקלימיות אפשריות.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>