דבר ראש ביה"ס

עודכן: 30.12.2018

ראש ביה"ס - פרופ' שמוליק מרקו

ראש ביה"ס - פרופ' שמוליק מרקו

בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ על שם פורטר כולל שלושה חוגים: החוג לגאוגרפיה וסביבת האדם, החוג לגאופיזיקה והחוג ללימודי הסביבה. מטרת בית הספר לקיים רמה גבוהה של מחקר והוראה שמאפשרים הבנה של המערכות הטבעיות בכדור הארץ, השפעתן על האנושות והאינטראקציה ביניהן. כינוס חוקרים ממדעי הרוח והמדעים המדויקים תחת גג של בית ספר אחד מאתגר ובעל פוטנציאל לקידום מחקר שטרם נעשה באוניברסיטת תל-אביב.

 

בכל העולם האנושות מוטרדת מבעיות בתחומי איכות הסביבה, אסונות טבע, שינויי אקלים גלובליים, התמעטות משאבים יחד עם גידול בצרכים של אנרגיה, מים, מחצבים, אויר נקי וכיוצא בזה. אי לכך, הולך וגובר הצורך בידע, במחקר ובהכשרת חוקרים במגוון תחומים סביבתיים. תחומי הלימוד והמחקר בבית הספר שלנו עוסקים בנושאים הסביבתיים הבוערים העומדים בסדר היום הציבורי, תוך עידוד וטיפוח מצוינות בתחומים המחקר הספציפיים יחד עם רכישת מיומנויות למחקר בינתחומי כפי שנדרש בחלק ניכר ממחקרי הסביבה.

 

בית הספר שואף להוביל את המחקר הייחודי בתחומים שבהם מצטיין כל חוג יחד עם הובלה של מחקר בינתחומי. אנו משלבים מחקר כמותי בדרך האופיינית למדעים המדויקים יחד עם מחקר איכותני, ומחקר מדעי בסיסי יחד עם מחקר יישומי בשילוב גופים חוץ אקדמיים כגון התעשייה, חברות יעוץ וגופי ממשל ופיקוח.

 

הלימוד והמחקר בתואר מתקדם – מאסטר או דוקטורט, פותח צוהר לעולם מרתק של גילויים מדעיים ומאפשר התנסות במחקר מדעי. אנו מציעים תכניות מגוונות לתארים מתקדמים לתלמידים מצטיינים השואפים ללימודי המשך בתחומי המחקר של מדעי כדור הארץ הפיזיים והאנושיים: גאופיזיקה, רעידות אדמה, חיפושי נפט וגז, מדעים אטמוספריים, מדעים פלנטריים, אוקיאנוגרפיה, חישה מרחוק, לוויינים, מערכות מידע גאוגרפיות, (GIS) אקלים וסביבה, אנרגיה חלופית, הידרולוגיה, זיהום אויר ומים, תחבורה, תכנון ועיצוב עירוני, ערים חכמות,  גאוגרפיה חברתית-תרבותית, מדיניות סביבה ועוד.

 

בתואר ראשון תלמידי בית הספר יכולים לבחור בין תכניות לימודים במדעים - BSc או תואר BA. בשני התארים נלמדים קורסי ליבה משותפים, כך שכל הסטודנטים מכירים את היסודות של הסביבה ושל מדעי כדור הארץ ורוכשים כלים שמאפשרים להם להמשיך לתואר שני ושלישי בכל אחד מהחוגים ולהשתלב באחד ממרכזי המחקר של בית הספר, או לבחור בקריירה בתחום הסביבתי בתעשייה או בגופי ממשל שונים.

 

על מנת לקלוט תלמידים טובים נשאף להעלות את רף הקבלה לתואר ראשון, לקדם תכניות לימודים למצטיינים ולהגדיל הדרגתית את מספר תלמידי תואר שני במסלול מחקרי הכולל עבודת גמר (תזה) על חשבון תואר שני במסלול עיוני ללא עבודת גמר (תזה). הגדלת המספר ועליית הרמה של תלמידי המחקר תשפר את היכולת לגייס מענקי מחקר ובהתאם תעלה את מעמד בית הספר בארץ ובעולם.

 

אנו מזמינים את כל הסקרנים ששואפים לחקור את כדור הארץ והסביבה לבוא וללמוד אצלנו. הלימודים לתואר מתקדם מתחיל בבחירת תחום המחקר וממשיך עם מציאת מנחה מתאים מקרב אנשי הסגל. אתם מוזמנים לקרוא באתרים האישיים של חברי הסגל על פעילותם וליצור קשר עם אלו שנראים לכם מנחים פוטנציאליים.

 

 

בברכת שנת לימודים מוצלחת ופורייה,

 

פרופ' שמוליק מרקו

ראש בית הספר

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>